Ještě v noci po koncertu jsme se s Honzou přesunuli cca 50 km na sever od Dublinu k vykopávkám Newgrange. Měli jsme v úmyslu stihnout první prohlídku. Jednak nás (hlavně Honzu jakožto řidiče) po té čekala dlouhá cesta do Corku a také abychom se vyhli davům. Nevím jak je to v hlavní sezóně, ale v dubnu se rozhodně vyplatilo mít ubytování blízko a moc nevyspávat, protože na první prohlídce nebylo moc lidí což je ve stísněných prostorách Newgrange fajn.
Newgrange je megalitická hrobka postavená kolem roku 3200 př. n. l. Je to vlastně jedna ohromná halda kamení (75 metrů v průměru, 13 m na výšku) ve které je jedna uzounká chodba vedoucí do malé místnosti. Zajímavostí této chodby je, že byla postavená tak, aby do místnosti svítilo slunce jen jednou do roka a to na zimní slunovrat (tato stavba byla mj. zmíněna i v 8. epizodě seriálu Svět záhad A. C. Clarka). Dostat se dovnitř právě na zimní slunovrat je téměř nemožné (světlo dovnitř svítí jen chvilku a tak ho má šanci vidět jen jedna skupinka lidí a dovnitř se nevejde víc jak 15 osob naráz) takže jsme se museli spokojit se simulací pomocí elektrického světla. I tak to byl silný zážitek stát v 5000 let staré místnosti - chodba i místnost totiž dokázaly přestát tisíciletí bez úhony.
Kousek od Newgrange se nachází další podobná stavba - Velký pahorek (Great Mound) v Knowth. Tato stavba je mladší než Newgrange, skoro stejně velká ale na rozdíl od Newgrange má v sobě dvě chodby (delší z nich má 40 m).